top of page

Plynutie Dychu

“ Začať pracovať s dýchaním bez predošlého porozumenia významu v komplexných súvislostiach, ktoré prebiehajú neustále v tele, môže viesť k prehĺbeniu nezdravých návykov a posilneniu svalových dysbalancií vo funkčných zreťazeniach, a teda vzniku funkčných porúch.” ( PhDr. Petr Šifta, Ph.D. - Obecná kineziologie)Baví ma rozprávať sa s ľudmi o možnostiach pohybu, približovať im techniku a komplexnosť prepojenia pohybu v jednotlivých cvičeniach. Rada vidím ich posun k samému sebe, kedy spomalia, dýchajú a nechajú na seba pôsobiť pohyb. Teším sa, keď vidím ich posun, keď si začnú viac veriť, objavovať a skúmať, čo vlastne všetko môžu robiť.

Cez pohyb znovu objavujú radosť, hravosť a ľahkosť z pohybu.

Terapia, ktorú ponúkam je hlavne o lepšom porozumení základným princípom pohybu, akýmsi pilierom, s ktorými môžeme postaviť čo chceme.

Mám rada jednoduchosť v pohybe, náročnosť cvičení sa zvyšuje skôr mentálne. Do cvikov postupne vkladám viac a viac detailov, cez ktoré sa dostávame k prežívaniu prítomnosti a skutočnému oddychu mysle.

Niekedy na pohľad jednoduché pohybu sú práve tie najťažšie, pretože sú jednoduché aj v technike prevedenia, ktorá nedáva priestor na útek do pôvodných pohybových vzorov. Rada kombinujem rôzne techniky, aby pohyb nestrácal na rozmanitosti a hravosti, avšak tieto atribúty prichádzajú práve až s nadobudnutou technikou. Na začiatku je to drill, disciplína a trpezlivosť.

Učím klientov zotrvať v cvičení, aj keď to nie je ľahké na prevedenie, nevedia počkať na zmenu. Chcem aby sa ponorili do dychu a neprestávali dýchať, aby nepodľahli vnútornej panike, vzdoru, aby neutiekli len preto, že to začína byť diskomfortné. Práve diskomfort je začiatkom zmeny v prežívaní, zapájaní svalov a hlavne zmeny dýchania.

Tá zmena príde vždy, ak vieme počkať. A ja s klientami čakám rada. Na niektoré z nich potrebujeme dozrieť, počuť tisíckrát tu istú inštrukciu, aby sme nakoniec dosiahli “aha” moment. Tento moment si väčšinou dobre zapamätáme. Je to niečo ako objaviť tajomstvo, hlbšie porozumenie na základe vlastných skúseností, ktoré nám už nikto nezoberie.Téma dýchanie, jeho proces a vplyv na ľudské telo ma z pohľadu fyzioterapeutky fascinuje už pár rokov. Rozhodla som sa na dýchaní stavať moje ďalšie smerovanie a sústreďovať sa naň.

Prvým impulzom bol pre mňa kurz Dynamickej Neuromuskulárnej Stabilizácie (DNS) v roku 2013, vďaka ktorému som si jasnejšie uvedomila význam a prepojenie vnútorných svalov podieľajúcich sa na tzv. hlbokej stabilizácií. Aplikovaním poznatkov z kurzu v praxi som si postupne overovala dôležitosť “správneho” dýchania pre progres nastavenej fyzioterapie, podporu pre zmenu pohybových návykov a trvalé zlepšenie zdravotného stavu.

V roku 2015 som sa ocitla na Sinajskom polostrove v meste Dahab, kde som prvýkrát vyskúšala freediving - potápanie na nádych. Plná nových podnetov a zážitkov som vrámci tohto unikátneho športu začala prehlbovať poznatky o dýchaní z prostredia freediverov. Mnohí z nich použivajú rôzne dýchacie cvičenia prevzaté z jógovej oblasti pranayamy.

Vrámci budovania vlastnej pohybovej kultúry a venovaniu sa sebarozvoju som začala v roku 2016 s Asthanga jógou, ktorá patrí medzi jedny s tradičným prístupom. Pod vedením učiteľa Mateja Mlčúcha som postupne nadobúdala ( a stále pokračujem v miernejšej intenzite) čoraz viac skúseností a vedomostí z tejto oblasti, naučila som sa základné techniky pranayamy a ako s nimi pracovať.

Fascinácia dychom a pohybom, skúmaním vlastných možností prejavu ma doviedli do divadelnej sály, kde som sa jeden rok venovala súčasnému tancu. Z tohto prostredia sa neskôr vyvinul prvý workshop Dýchanie v pohybe v spolupráci s tanečníčkou Barborou Brezinovou.


Cez získané skúsenosti a informácie som oveľa jasnejšie vnímala aký veľký význam pre náš život má dýchanie po pohybovej aj psychickej stránke, ale hlavne som si uvedomila, že bez potrebných informácií a tým daným porozumením problematike ostávame v rovine sebaklamu a prehlbujeme si vlastné vzorce. Riadiť sa len vlastnými emóciami bez potrebného štúdia je podľa môjho názoru nebezpečné pre zdravie v dlhodobom kontexte. Odvolávam sa tu na úvodný citát, ktorý vystihuje a potvrdzuje moje vzdelávanie.

Dlhoročnou inšpiráciou pre štúdium, ale aj “ zamýšľanie” sa nad životom je pre mňa profesor Karel Lewit, ktorý neustále nabádal študentov, aby sa stále vzdelávali. Sám hovoril, že omyl je potrebný pre posun, ale dôležitejšie je si omyl priznať.


Ďalším inšpirujúcom človekom, ktorý mi práve nastavil zrkadlo o vlastných omyloch a znovu rozprúdil myšliekový proces je doktor Jiří Čumpelík z Prahy. Jeho pohľad na problematiku je unikátny.


Od roku 2017 spolupracujem s meditačným centrom Plejs (ktorý sa bude znovu otvárať vo svojej live podobe). Ešte na Slovensku som viedla edukačné workshopy a kurzy, mala som možnosť zdielať svoje vedomosti z praxe. Podarilo sa mi naplniť predstavu o komplexnom prístupe z pohľadu tela (fyzioterapie) a z pohľadu mysle ( meditácia, mindfulness) spolu s kolegyňou Mayou Novákovou. Aktuálne spolupracujeme online, nájdete ma v niektorých kurzoch a workshopoch.Na jeseň v novembri 2019 som odišla do Dahabu na 4 mesiace, z ktorých sa s malou prestávkou počas prvej vlny pandémie stali viac než 2 roky. Počas týchto rokov som sa venovala hlavne freedivingu na Blue Hole, ktorá mi poskytla nadštandartné podmienky na tréning (možnosť celoročného potápania bez prúdov a termoklím je proste luxus, ktorý spĺňa len minimum miest na svete). Spoznala som komunitu freediverov z celého sveta a mohla som sa učiť od tých najlepších, čo mi dalo možnosť nájsť svoju cestu ako pracovať so sebou.

Toto obdobie avšak bolo aj veľmi náročné a vyčerpávajúce. Popri tréningu som stále pracovala, online aj live. Skĺbiť v normálnych podmienkach tréning a prácu je vecou dobrého manažmentu času a v Dahabe, kde čas plynie svojvoľne, to neraz spôsobilo komplikácie v každodennom živote.

Po 2 letách v púšti sme si s partnerom povedali, že už viacej nezvládame tento náročný životný štýl a rozhodli sme sa odísť z Dahabu a presťahovali sme sa na Tenerife.

Na Tenerife sme od apríla 2022.

Je fajn byť späť v civilizácii s tečúcou pitnou vodou.108 views0 comments

Comments


bottom of page