top of page
DSC05568.jpg

Postupne k lepšiemu zdraviu, s každým výdychom a nádychom.

Cesta k lepšiemu zdraviu je dlhá a plná výziev, ale zároveň nesmierne obohacujúca. „Postupne k lepšiemu zdraviu, s každým výdychom a nádychom“ je heslo, ktoré nám pripomína, že zlepšovanie našeho zdravia je proces, ktorý neprichádza naraz, ale postupne, krok za krokom.

Dýchame neustále, často si to ani neuvedomujeme. No práve v týchto jednoduchých životných procesoch sa skrýva obrovská sila. Každý nádych nám môže priniesť energiu a vitalitu, každý výdych môže pomôcť uvoľniť napätie a stres.

Zameranie sa na dýchanie nám umožňuje byť prítomní v momente, vnímať svoje telo a svoje potreby. V dnešnom uponáhľanom svete často zabúdame na dôležitosť tohto spojenia s naším vnútorným ja, a pritom práve toto spojenie môže byť kľúčom k lepšiemu zdraviu.

Keď sa učíme správne dýchať, otvárame dvere k mnohým pozitívnym zmenám. Nielenže zvyšujeme úroveň kyslíka v našom tele, čím podporujeme jeho správnu funkciu, ale tiež stimulujeme parasympatický nervový systém, ktorý pôsobí relaxačne a pomáha nám zvládať stres.

„Postupne k lepšiemu zdraviu“ neznamená len to, že sa každý deň musíme venovať náročnému cvičeniu alebo striktne dodržiavať diétu. Znamená to nájsť harmoniu v našom živote, nájsť čas na odpočinok, nájsť radosť v pohybe a naučiť sa byť vďační za každý dych, ktorý môžeme vydýchnuť a vdýchnuť.

S každým výdychom a nádychom máme príležitosť byť lepší, cítiť sa lepšie a žiť plnohodnotnejší život. Nezabúdajme na to a venujme pozornosť svojmu dýchanie – náš život a naše zdravie nám za to budú vďačné.

DSC06793.jpg

01

DYCH

Priebeh dýchacích pohybov, ich dĺžka a frekvencia ovplyvňujú všetky procesy v našom tele, a to na fyzickej aj psychickej úrovni. Vo svojej práci sa zameriavam na obnovu prirodzeného dýchania, čo znamená, že dýchanie sa prispôsobuje fyziologickým, mentálnym a fyzickým podmienkam adekvátne, v závislosti od času a priestoru, v ktorom sa nachádzame.

02

MYSEĽ

Psychický stav počas pohybu je dôležitý; ak sme roztržití a neustále preťažení podnetmi, nedokážeme precítiť jednotlivé techniky a cvičenia. Tým pádom nebudeme dosahovať pokrok, obnovu funkcií a regeneráciu. Práca s mysľou a podnetmi je jedným z aspektov, ako sa dostať do prežívania prítomného momentu a naučiť sa cítiť dobre pri pohybe.

DSC08730-2.jpg
DSC04439.jpg

03

TELO

Fascia, svaly, kosti, kĺby a ich biomechanika sa vzájomne ovplyvňujú. Rovnako aj cievny systém, tráviaci a vylučovací systém, ako aj rozmnožovacia sústava. Všetky tieto časti nám umožňujú pohybovať sa v tomto svete a prostredníctvom zmyslov sa v ňom orientovať. Telo nás ukotvuje v realite. Keď stojíme nohami pevne na zemi, môžeme voľne dýchať a mať otvorenú myseľ.

04

NERVOVÝ SYSTÉM

Chémia  ovplyvňuje naše autonómne reakcie v rôznych situáciách. Stimuláciou konkrétnych oblastí autonómneho nervového systému môžeme ovplyvniť a podporiť celkové zdravie. V dnešnej preťaženej dobe často prevláda sympatický nervový systém, čo mení našu reakciu na stres. Nemáme prirodzený odpočinok od podnetov.

DSC03088.jpg
bottom of page